WIADOMOŚCI BEZ ZAPRZAŃCÓW: (żadnych GWien, TVNienawiść itd)

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Zajączek, Edward Jan „Wolf”

Opowieść o niezłomnym góralu

Jestem Polakiem — więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.
Roman Dmowski
Wśród wielu wybitnych postaci przedwojennego ruchu narodowego Edward Zajączek jawi się jako ten, który nie tylko zrozumiał te słowa, ale i całym swoim życiem udowodnił, że można i należy je realizować.

Edward Zajączek urodził się 7 września 1901 roku w małej miejscowości Las, położonej w Beskidach, a zmarł męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz (w Oświęcimiu) 27 lutego 1942 roku.

Nauczyciel, żołnierz, dziennikarz, animator życia narodowego. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w stopniu porucznika. Po ukończeniu odpowiedniej szkoły wojskowej, został kapitanem rezerwy.

Był członkiem Związku Ludowo-Narodowego, a w 1925 r. został skierowany do Bielska jako sekretarz miejscowego Zarządu Okręgowego. Przejął kierownictwo Domu Polskiego, zasłużonej dla krzewienia polskości placówki społeczno-kulturalnej, założonej przez ks. Stanisława Stojałowskiego pod koniec XIX wieku.

W 1927 roku został sekretarzem Obozu Wielkiej Polski. W latach 1929-1939 prowadził szeroką działalność dziennikarską.

Był wydawcą i redaktorem czasopisma „Młody Narodowiec”, pisywał również do czasopism „Głos Robotniczy” i „Hasło Polki”. Sprawa polskich robotników leżała mu szczególnie na sercu, dlatego utworzył Narodowy Związek Robotniczy. Wielowektorowa działalność narodowa Zajączka, wzbudziła gniew sanacyjnej władzy. Z tego powodu, został aresztowany i osadzony w Berezie Kartuskiej, gdzie przebywał między lipcem a październikiem 1935. Po wybuch Drugiej Wojny Światowej nie został zmobilizowany z powodów politycznych. Niemniej jednak już od samego początku rozpoczął działalność partyzancką w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej. Prowadził też działalność polityczną w Śląskiej Radzie Wojewódzkiej, był członkiem delegatury terenowej z siedzibą w Bielsku.

21 listopada 1940 został aresztowany przez Gestapo. Podczas śledztwa i tortur, nie przyznał się do działalności podziemnej, nikogo nie wydając. Wściekli Niemcy, wysłali Edwarda Zajączka do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie nadal był torturowany. Zmarł w celi głodowej od ran i wycieńczenia.

Cześć i Chwała Bohaterom.


© autor(ka) nieznany(a)
28 lutego 2021
źródło publikacji: „Edward Zajączek — Czyli opowieść o niezłomnym góralu”
www.Kierunki.info.pl





Źródło:
Art. Dr. Wojciecha Jerzego Muszyńskiego. „Żołnierze Wyklęci, zapomniani bohaterowie”

Ilustracja: © domena publiczna / Archiwum ITP²

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz