Opowieść o niezłomnym góralu
“Jestem Polakiem — więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.Wśród wielu wybitnych postaci przedwojennego ruchu narodowego Edward Zajączek jawi się jako ten, który nie tylko zrozumiał te słowa, ale i całym swoim życiem udowodnił, że można i należy je realizować.Roman Dmowski
Edward Zajączek urodził się 7 września 1901 roku w małej miejscowości Las, położonej w Beskidach, a zmarł męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz (w Oświęcimiu) 27 lutego 1942 roku.
Nauczyciel, żołnierz, dziennikarz, animator życia narodowego. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w stopniu porucznika. Po ukończeniu odpowiedniej szkoły wojskowej, został kapitanem rezerwy.
Był członkiem Związku Ludowo-Narodowego, a w 1925 r. został skierowany do Bielska jako sekretarz miejscowego Zarządu Okręgowego. Przejął kierownictwo Domu Polskiego, zasłużonej dla krzewienia polskości placówki społeczno-kulturalnej, założonej przez ks. Stanisława Stojałowskiego pod koniec XIX wieku.
W 1927 roku został sekretarzem Obozu Wielkiej Polski. W latach 1929-1939 prowadził szeroką działalność dziennikarską.
Był wydawcą i redaktorem czasopisma „Młody Narodowiec”, pisywał również do czasopism „Głos Robotniczy” i „Hasło Polki”. Sprawa polskich robotników leżała mu szczególnie na sercu, dlatego utworzył Narodowy Związek Robotniczy. Wielowektorowa działalność narodowa Zajączka, wzbudziła gniew sanacyjnej władzy. Z tego powodu, został aresztowany i osadzony w Berezie Kartuskiej, gdzie przebywał między lipcem a październikiem 1935. Po wybuch Drugiej Wojny Światowej nie został zmobilizowany z powodów politycznych. Niemniej jednak już od samego początku rozpoczął działalność partyzancką w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej. Prowadził też działalność polityczną w Śląskiej Radzie Wojewódzkiej, był członkiem delegatury terenowej z siedzibą w Bielsku.
21 listopada 1940 został aresztowany przez Gestapo. Podczas śledztwa i tortur, nie przyznał się do działalności podziemnej, nikogo nie wydając. Wściekli Niemcy, wysłali Edwarda Zajączka do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie nadal był torturowany. Zmarł w celi głodowej od ran i wycieńczenia.
Cześć i Chwała Bohaterom.
© autor(ka) nieznany(a)
28 lutego 2021
źródło publikacji: „Edward Zajączek — Czyli opowieść o niezłomnym góralu”
www.Kierunki.info.pl
28 lutego 2021
źródło publikacji: „Edward Zajączek — Czyli opowieść o niezłomnym góralu”
www.Kierunki.info.pl
Źródło:
Art. Dr. Wojciecha Jerzego Muszyńskiego. „Żołnierze Wyklęci, zapomniani bohaterowie”
Ilustracja:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz