WIADOMOŚCI BEZ ZAPRZAŃCÓW: (żadnych GWien, TVNienawiść itd)

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

„Kariera Nikodema Dyzmy” robi światową karierę!

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku poinformowały, że nagrodę Found in Translation 2021 otrzymują Ewa Małachowska-Pasek oraz Megan Thomas za przekład książki „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, opublikowanej w języku angielskim w 2020 roku przez Northwestern University Press.

Jury postanowiło nagrodzić tłumaczenie Ewy Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas za doskonałe przedstawienie anglojęzycznemu światu uniwersalności powieści Dołęgi-Mostowicza.

Dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge stwierdził, że „bardzo niewiele książek czy postaci na stałe wchodzi do języka. Jednak Kariera Nikodema Dyzmy w polskiej kulturze stała się synonimem przypadkowego polityczno-społecznego awansu konformistycznego oszusta. Ta przezabawna powieść z czasów międzywojnia jest pouczająca i ponadczasowa”.

Tłumaczkom udało się z imponującą zręcznością językową oraz kreatywnością oddać niezwykle żywy, zróżnicowany i wyrazisty charakter wypowiedzi zarówno narratora, jak i bohaterów. Oddały wielką przysługę anglojęzycznym czytelnikom, przybliżając tak zabawną, inteligentną i uniwersalną powieść – uzasadnia wybór zwycięskiego przekładu Madeline Levine, jurorka Found in Translation oraz laureatka nagrody z 2019 roku.

Ewa Małachowska-Pasek jest wykładowcą literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie Michigan.

Megan Thomas jest tłumaczką i wspólnie z Ewą Małachowską-Pasek przetłumaczyły także "Romans Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej.


© Autor(ka) nieznany(a) / TVP.info
6 kwietnia 2021
źródło publikacji: «Found in Translation 2021. „Kariera Nikodema Dyzmy” robi światową karierę»
www.TVP.info




Ilustracja: Roman Wilhelmi jako Nikodem Dyzma (kadr z serialu TVP z 1980 roku) © domena publiczna / Archiwum ITP²

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz